شرکت ماشین سازی مدرن اولین تولید کننده ماشین آلات نظافتی

خوشحالیم گه میتوانیم کمک کنیم برای مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

احداث قالیشویی

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه قالیشویی چیست؟

شرکت ماشین سازی مدرن مفتخر به ارائه این اطلاعات میباشد
تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه قالیشویی چیست
تجهیزات مورد نیاز قالیشویی نکاتی در مورد احداث قالیشوی
۱- زمین (چه متراژ)و خرید بهتر است یا اجاره ؟
۲- فضای قالیشویی به چه بخش هایی و برای چه کار هایی تقسیم میشو؟
۳-آیا شما همه این فضاها و بخش ها را لزوما باید در اختیار داشته باشید؟
۴-کارهای ساختمانی و عمرانی احتمالی چه خواهد بود و اگر ملک استجاری باشد چه کنیم ؟
۵- کنتور مورد نیاز جهت برق مصرفی چقدر لازم هست ؟ و معمولا برای هر فرش چه مقدار برق مصرف می شود؟(آبگیرها را مقایسه می کنیم و بررسی انرژی مصرفی در گرمخانه)
۶- آیا به گرمخانه یا خشک کن حرارتی نیاز می باشد ؟
۷- آیا با وجود گرد و غبار فرش را باید در گرمخانه خشک کرد و یا در آفتاب؟
۸-هزینه احداث هر بخش مورد نیاز در یک قالیشویی به صورت تقریبی چقدر خواهد بود؟
۹- آیا برای حمل و نقل فرش لزوما باید ماشین را خریداری کنیم یا بهتر است به صورت پیمانکاری کار تحویل فرش را انجام بدهیم ( مثلا وانت تلفنی با یک قرارداد دوره ای)
۱۰- وضعیت فاضلاب به چه شکلی می باشد ؟
۱۱- تجهیزات قالیشویی چه هستند و کدام ضرورت دارند؟ ( مثلا آیا وجود گردگیر قطعا لازم هست ؟).
۱۲-تعداد پرسنل قالیشویی اعم از دفتری ، تحویل ، انبار ، سالن شستشو ،به چه تعداد و برای چه متراژ فرش لازم هست؟( آیا باید در هرفصل در کادر پرسنل و تعداد آنها تغییرات ایجاد کرد
۱۳- اگر قرار باشد در هر ماه بر حسب نیاز پرسنل را استخدام کنیم اولا چه تعداد از آنها باید به صورت دائمی در اختیار باشند و آیا پرسنل جدید ضرر و زیانی نخواهند داشت ؟( آیا اگر در کل سال با تعداد ثابتی پرسنل مشغول به کار باشیم بهتر هست و یا …؟).
۱۴-هزینه های جاری در قالیشویی:شامل ( آب و مواد شوینده و برق و پرسنل و سوخت مصرفی جهت حمل و نقل « در صورتی که ماشین از خودمان باشد.»واستهلاک و ماشین آلات و تبلیغات برای هر فرش چقدر خواهد بود؟
۱۵- هزینه تجهیزات اساسی قالیشویی ( ماشین آلات ) چقدر خواهد بود و با این ماشین آلات می توان چه متراژ فرشی را شستشو و آبکشی و خشک کرد؟
یک کارگاه قالیشویی به زمینی معادل حداقل ۳۰۰متر احتیاج دارد و البته شاید کمی عجیب به نظر رسد ولی ، با برنامه ریزی دقیق و تخصیص فضاهای مناسب می توان در این مساحت بهترین قالیشویی را احداث کرد . چگونه؟
اگر قالیشویی را به دو بخش اصلی تقسیم کنیم :
بخش اول : شستشو و آبگیری
بخش دوم : فضای خشک کن و انبار ها
بخش اول : شستشو و آبگیری با توجه به نوع تجهیزات به حدود ۱۰۰متر مربع فضا احتیاج دارد .
آبگیر: فضایی معادل ۵ متر مربع و سالن شستشو ( شور) مساحتی معادل ۴/۵× ۱۰ متر را اشغال می کند که در این مساحت می توان ۳ فرش ۳×۴ را همزمان روی سکو پهن کرد . مسلم بدانید که اگر شما از دستگاه شستشوی اتوماتیک میزی استفاده کنید حتی فضای قسمت شستشو به کمتر از ۵×۳ متر مربع خواهد رسید .البته فضایی را باید جهت استقرار فرش مقابل دهانه ورودی آبگیر در نظر داشت تا فرش را بتوان داخل آبگیر جاسازی کرد. پس فضای کلی سال شور را می توان ۱۰۰ متر در نظر گرفت .
بخش دوم : انبار ها و سالن های خشک کن
انبار شامل : انبار فرش کثیف و انبار فرش تمیز و انبار مواد شوینده و تجهیزات جانبی شامل مبل شور و … می باشد
انبار فرش کثیف : اصولا فرش را در زمان ورود نمی توان بلافاصله به سالن شستشو هدایت کرد بلکه باید منظم بر طبق برنامه تحویل داخل یک اتاق نگهداری کرد تا نوبت به شستشوی آنها برسد.( اگر بخواهیم روزانه ۱۰۰ فرش را شستشو کنیم پس باید ۵۰ فرش را در انبار نگهداری کنیم و این فضایی معادل ۳× ۴ متر مربع را اشغال می کند و این فضا لزوما نباید دارای درب و دیوار باشد بلکه می توان با ام دی اف مرزها را از هم جدا کرد.
انبار فرش تمیز: می توان فرشها را دقیقا مثل انبار فرش کثیف در همان فضای ۳× ۴ جا داد.
انبار مواد شوینده و تجهیزات جانبی : در فضای معادل ۳×۲ می توان مواد و تجهیزات را جا داد اگر فرشها را لوله شده قرار دهید هر فرش عرض ۳۵ سانتی متر را اشغال می کند و ۹ فرش را کنار هم قرار بدهید فضایی معادل ۹×۳۵ = ۳۱۵ سانتی متر و طول نهایتا ۴ متر را اشغال می کند ، حال اگر ۸ ردیف روی هم بچینیم ۷۲ فرش را جاسازی کرده ایم
خشک کن فرش :  اگر در منطقه گرمسیر قصد ایجاد قالیشویی را دارید پس به گرمخانه جهت خشک کردن نهایی فرش نمی باشد و کافی است فرشها را در مقابل آفتاب و روی لوله هایی آویز کرد و برای ۵۰ فرش به فضای ۱۰×۵ نیاز می باشد و در غیر اینصورت شما به حداقل ۱۵×۴ متر مربع فضا احتیاج دارید تا بتوانید ۵۰ فرش را با حرارت هیتر و یا مشعل گرمخانه خشک کنید.
خبر خوب این هست که در صورت استفاده از آبگیرهای سرعت بالای میکرو صنعت  ، سرعت وکیفیت خشک کردن به مراتب بالاتر خواهد بود و انرژی کمتری هم در گرمخانه مصرف خواهد شد و ضمنا بعلت آبگیری فوق العاده و ۹۹ درصدی در آبگیر لوله ای پرسرعت ، فرش دچار زردی نخواهد شد و دیگر نیازی به مصرف کلر جهت پاک کردن لکه های زردی هم نخواهد بود. تا اینجا ۱۰۰ متر مربع برای سالن شستشو ۱۲ متر مربع برای انبار کثیف ۱۲ متر مربع برای فرش تمیز ۶ متر مربع برای مواد شوینده و تجهیزات ۶۰ متر مربع برای خشک کن ( گرمخانه) جمعا شد : ۱۹۰ متر مربع
دفتر و نگهبانی و رفاهی کارگران را می توان در دوطبقه روی هم در نظر گرفت
هر خط قالیشویی از ۳ دستگاه اصلی تشکیل شده است : ۱ – گردگیر ۲- شستشو ۳-آبگیر
گردگیر : ۱- ضربه ای ۲- دورانی گردگیر
ضربه ای : در این گردگیر به روی فرش ، تسمه های آهنی یا لاستیکی می خورد که در این حالت به دو کارگر همزمان احتیاج می باشد و احتمال وارد آمدن خسارات زیادی به فرش بالا می باشد .
گردگیر دورانی : در این گردگیر چند فرش به صورت همزمان داخل گردونه قرارداده می شود و با بسته شدن درب حدود ۱۵ دقیقه سبد چرخش می کند. البته در این مدل کارگر برای گردگیری انتظار نمی کشد و ضمنا در صورتی که سرعت و قطر گردگیر درست و به نسبت صحیح طراحی شده باشد احتمال آسیب به فرش به صفر می رسد .
دستگاه شستشوی فرش: هزینه برق مصرفی : با یک آبگیر لوله ای و یک پولیشر ۲ برس در زمان اوج کار ( اسفند ماه) برای شستن ۱۰۰ فرش در روز، هزینه ماهیانه تقریبی معادل ۸۰۰۰۰ ( هشتاد هزار) تومان را در برخواهد داشت

تخفیفات ویژه

مصرف آبگیر لوله ای فرش ماشین سازی مدرن تبرز ،حدود ۴ تا ۶ آمپر سه فاز دائمی می باشد . مصرف برق دستگاه پولیشر ۲ برس معادل ۴/۵ آمپر سه فاز خواهد بود. مصرف برق برای پمپ آب و روشنایی و … معادل ۲۰ آمپر تک فاز خواهد بود که بسیار ناچیز هست .
نحوه خشک کردن فرش و قالی پس از خروج از آبگیر: پس از آبگیری فرش در آبگیر، تقریبا ۹۹ درصد آب فرش گرفته شده و باید رطوبت باقیمانده از فرش خارج گردد .
بدیهی است که در مکانهایی که امکان استفاده از آفتاب می باشد و البته گرد و غبار وجود ندارد نیازی به ایجاد گرمخانه نمی باشد . در این حالت فرشها را روی لوله هایی در جلو آفتاب آویزان می کنیم تا پس از حدود یک ساعت فرشها ، کاملا خشک شوند. البته بعضی از قالیشویان که فضای زیادی در اختیار دارند ترجیح می دهند تا فرشها را روی ماسه بادامی چندلایه با ضخامت تقریبی ۷ سانتی متر ، پهن کرده و در زمانی که فضا برای بقیه فرشها کافی نبود ، فرشهای پهن شده روی ماسه به روی لوله ها انتقال یابند تا لحظات آخر خشک شدن را روی لوله سپری کنند.
گرمخانه: در صورتی که قالیشویی در شهرهایی احداث شود که رطوبت بالا باشد و یا گرد و غبار در محیط پراکنده باشد ، بهترین حالت استفاده از گرمخانه یا تونل حرارتی می باشد .
شما می توانید در یک فضای بسته با ایجاد حرارت و ایجاد سیستم گردش هوای گرم وخروج رطوبت به صورت دائمی یک فضای مناسب جهت خشک کردن فرش بوجود آورد. این فضا را می توانید از مصالح دائمی نظیر سیمان استفاده کنید و یا در صورتی ملک شما استجاری می باشد،می توانید از کانکس یا ایرانیت و … برای ایجاد دیوارها وسقف استفاده کنید.
به طور کلی گرمخانه به سه بخش اصلی تقسیم می شود:
۱- فضای گرمخانه: همانگونه که قبلا توضیح داده شد، جهت خشک کردن فرش به فضایی نیاز می باشد که گرما در آن گردش کند و رطوبت خارج شود ( حمام بخار درست نشود). فضای تقریبی در حدود ۱۵×۴متر مربع برای حدودا ۵۰ فرش نیاز می باشد .اگر محل ، دائمی هست از مصالح دائمی نظیر سیمان استفاده کنید و اگر نه ، از پنلهایی که با اتصالات جداشدنی نظیر پیچ و مهره بهم وصل می شوند . دیوار و سقف درست کنیدو یک پوشش از سیمان روی پنلها بکشید . حتما جایی برای قرار گرفتن هواکش ویا فن به تعداد مناسب در نظر بگیرید.هیتر باید به گونه ای قرار بگیرد که حرارت بصورت وزشی به پایین فرشه برخورد داشته باشد .
۲- سیستم گرمایشی و تهویه مناسب : اگر در محیط خشک کن ، رطوبت خارج نشود عملا یک حمام بخار درست می شود و فرشها خشک نمی شوند و زرد می شوند.پس هیتر مناسب و هواکشهای مکنده باید به گونه ای نصب شوند که جریان گرمایی گردش داشته باشد.بهتر است هیتر در پایین و هواکشها در سقف و انتهای طرف مقابل هیتر قرار بگیرد ، چرا که گرما به خودی خود به سمت بالا حرکت خواهد داشت.
۳- محل و نحوه قرار گرفتن فرشها: فرشها را به دو شکل می توانیم در گرمخانه قرار دهیم . یکی شکل معمول آن هست که فرشها راروی لوله هایی آویزان می کنیم و دیگری خواباندن فرش روی یک توری کشویی بصورت طبقاتی ، بدین شکل که فرشها روی کشوهایی قرارداده می شوند و سپس به سمت داخل هل داده می شود. در این حالت جای لوله در وسط فرش نخواهد ماند و البته در حالتی که فرشها روی لوله ها آویزان شوند ، اگر از لوله با قطر بالاتر استفاده شود احتمال جای لوله روی فرش کمتر خواهد بودو یا اصلا نخواهد بود
تعداد پرسنل لازم برای قالیشویی :
نیروی دفتری : ۱ نفر
نیرو جهت شستشو وآبگیری : ۲ نفر
انباردار:۱ نفر
واحد حمل و نقل : ۱ تا ۲ نفر
لازم به توضیح می باشد که، یک قالیشویی نوپا لزوما نباید همه این نیروها را دراختیار داشته باشد و می توان فقط با یک نیرو هم انبار را کنترل کرد و هم عملیات شستشو و آبگیری را انجام داد و البته معمولا متصدی قالیشویی خود نقش دفتردار را بعهده می گیرد و جمع آوری فرش را هم یا پیمانکار( وانت تلفنی و یا …) و یا یک نیرو بعهده خواهد گرفت .
پس می توان درفصولی از سال که تراکم کار کمتر هست ، با تعداد کمی نیرو فعالیت داشت و در بقیه فصول شلوغ و پرکار از ظرفیت کامل نیروها جهت رعایت انظباط کاری بهره گرفت . بدیهی هست که نفرات را بصورت موقت به مجموعه اضافه می کنید و در اتمام دوره قرارداد به حالت قبلی خود با تعداد نفرات کمتر ،برمی گردید.
کاهش هزینه یکی از راههای اضافه کردن سود می باشد ولی تا جایی که به ساختار کار آسیب وارد نشود
وضعیت فاضلاب به چه شکلی باید باشد؟ از آنجاییکه آب شستشوی فرش ، محتوی آلاینده ها و موادشیمیایی می باشد ، مسلما به دلایل بهداشتی و زیست محیطی باید مکانی جهت انباشته کردن فاضلاب در نظر گرفت. مکان فاضلاب ممکن هست به یکی از فرمهای زیر شکل بگیرد:
۱-چاهی به نسبت حجم کار حفر گردد ۲-فاضلاب در مسیر ورود به فاضلاب شهری نظیر رودخانه فاضلابی،جوهای آب و … هدایت گردد. ۳-فاضلاب را تصفیه کرد.
درآمد این شغل نسبت به خیلی از کارها بهتر است بدین ترتیب که هزینه های مصرف آب ، برق ، مواد شوینده و کارگری برای هر فرش ۱۲ متری در حدود ۶۰۰۰ تومان می باشد که ۵۰۰۰ تومان آن مربوط به هزینه های کارگری می باشد. وقیمت شستشوی یک فرش ۱۲ متری بستگی به این که در کدام شهر ایران بین ۱۸۰۰۰ تا ۴۸۰۰۰ تومان متفاوت می باشد.
سرمایه اولیه: بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار؟
این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟
تجهیزات موردنیاز این کسب‌وکار چه میزان از سرمایه را از آن خود می‌کنند؟
پرویز بهرامی مدیر یک قالی‌شویی در کرج می‌گوید: «شاید این‌گونه به نظر برسد مهم‌ترین بخشی که سرمایه اولیه را به خود اختصاص می‌دهد زمین باشد. اما یک قالی‌شویی برای فعالیت خود هر چه از فضای شهری و هیاهوی آن دورتر باشد موفقیت بیشتری به دست می‌آورد. در نتیجه دور بودن از فضای شهری، دور بودن از زمین‌های کشاورزی و … باعث کم شدن قیمت زمین مورد نظر می‌شود.
برای مثال یک زمین ۱۰۰۰ متری مناسب برای قالی‌شویی در اطراف ملارد نهایتا با ۳۰ میلیون تومان رهن به دست می‌آید. البته برای خرید آن نهایتا ۱۰۰ میلیون تومان پول نیاز است.
بهترین روش برای کم کردن هزینه‌های اولیه تهیه زمین در مکانی است که ارزش بالایی نداشته باشد. البته زمین‌های اطراف کرج و یا تهران به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، دسترسی مناسب و داشتن شرایط برای استفاده‌های گوناگون قیمت بالاتری دارند.
برای مثال یک زمین مناسب در جنوب شرق تهران برای قالی‌شویی با ۵۰ میلیون ودیعه و ۲ میلیون اجاره می‌توان به اختیار گرفت.
در شهرستان‌ها علاوه بر اینکه مقدار زمین مورد نیاز بسیار کمتر است هزینه‌ها هم تا ۶۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.»
به گفته وی: «مهم‌ترین ابزارآلات مورد نیاز قالی‌شویی دستگاه‌های شستشو با آب گرم هستند. دستگاه‌های شستشو با آب گرم دو نوع هستند، که یکی قابل‌حمل بوده و دیگری بر روی کامیون سوار می‌شود. دستگاه‌های قابل حمل در جاهایی که به سختی قابل دسترسی است و همین‌طور در ساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
قدرت شستشوی این دستگاه‌ها کم و بیش به اندازه‌ی دستگاه‌هایی است که بر روی کامیون سوار می‌شوند اما کندتر می‌شویند. مخزن‌های کوچک آب در دستگاه‌های قابل حمل زود به زود خالی می‌شود و به همین دلیل سرعت کار گرفته می‌شود.
دستگاه‌های قابل حمل نیاز به مراقبت و نگهداری آن‌چنان زیادی ندارند و قیمت آن‌ها یک سوم دستگاه‌هایی است که بر روی کامیون سوار می‌شوند. البته این دستگاه‌ها بیشتر برای شستن موکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای شستن فرش باید دستگاه‌ های قالی‌شویی تمام خودکار تهیه کنید.»
شما هموطنان عزیز میتوانید برای تجهیز کارگاه قالیشویی خود از کارشناسان ماشین سازی مدرن تبریز مشاوره بگیرید و قیمت دستگاه های فوق را استعلام نمایید.
آغاز این شغل با دستگاه های باکیفیت و دارای گارانتی خیلی مهم میباشد بنابراین این شرکت تمامی دستگاه های خود را با بهترین کیفیت ساخت تولید مینماید که مشتریان این شرکت گواه بر این موضوع هستند.
جهت دریافت مشاوره ، قیمت و یا سفارش با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید :
۰۹۰۱۱۴۵۹۰۳۵ – ۰۹۹۱۸۸۱۳۵۷۷

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.